Uczucie zmęczenia – jak szybko odzyskać energię?

Każda pora roku może przynieść nam poczucie zmęczenia, jednak zwykle jesienią najbardziej odczuwamy przesilenie. Po słonecznym lecie, pełnym aktywności, nadchodzi zwykle szara i chłodna pogoda, która nie wpływa na nas korzystnie. Można jednak pomóc swojemu organizmowi w odzyskaniu energii.

1. Jedz na zdrowie

W pośpiechu często zapominamy o tym, jak ważną rolę pełni prawidłowa dieta. Dzięki jedzeniu nie tylko mamy paliwo do codziennego funkcjonowania, lecz także możemy cieszyć się znakomitym samopoczuciem. Dobrze zbilansowana dieta powinna być bogata w witaminy i minerały, pochodzące zwłaszcza z warzyw i owoców, a także w zdrowe tłuszcze, białko i węglowodany, pochodzące z produktów pełnoziarnistych.

2. Nie zapominaj o odpoczynku

Odpoczynek, zwłaszcza nocny sen, jest bardzo ważny dla całego naszego ciała. Częste zarywanie nocy, praca na zmiany czy nocne pobudki mogą powodować, że odczuwamy chroniczne zmęczenie. Przygotowując się do nocnego wypoczynku warto pamiętać o wyciszeniu się przed snem i dobrym wywietrzeniu pokoju lub pozostawieniu otwartego okna.

3. Nawadniaj organizm

Kiedy czujemy zmęczenie, często sięgamy po kubek kawy. Chwilowo dodaje nam ona energii, jednak wypłukuje także magnez z organizmu. Kawę lepiej zamienić na niegazowaną wodą mineralną, zieloną herbatę, świeżo wyciskane soki lub przetwory mleczne do picia, takie jak kefir czy maślanka.

4. Pamiętaj o aktywności fizycznej

Lekarstwem na odzyskanie energii jest aktywność fizyczna. Choć bezpośrednio po wysiłku czujemy zmęczenie, to jednak regularnie uprawiany sport uelastycznia całe ciało i pozwala na zachowanie dobrej kondycji. Jeżeli ruch będzie wykonywany na świeżym powietrzu (na przykład w formie spacerów, biegania czy jazdy na rowerze), wówczas dodatkowo dotlenimy nasz organizm.

5. Śmiej się!

Dobre nastawienie do życia nie spowoduje, że problemów będzie mniej, ale będą one łatwiejsze do pokonania. Dodatkowo w czasie śmiechu w naszym ciele uwalniają się endorfiny, które dodają nam energii.

Dzięki przestrzeganiu tych kilku zasad, można osiągnąć dobre samopoczucie. Jeżeli potrzebujesz wsparcia, sięgnij po VigorUP, który pomoże uzupełnić niedobory witamin i minerałów, potrzebnych dla szybkiej regeneracji organizmu.